Z médií

Bakterie jí zabila manžela (†40)! Během 4 dnů… – Aha! – 22.4.2015

Bakterie jí zabila manžela (†40)! Během 4 dnů... - Aha! - 22.4.2015Název článku: Bakterie jí zabila manžela (†40)! Během 4 dnů…, Ahaonline.cz

Adam Štěrba (†40) byl voják a zdravý chlap v plné síle. Stačilo však pár hodin, a nedokázal ani sám dýchat. Tatínka třem dětem (2, 5, 11) vzal zákeřný meningokok typu B.

Adam a jeho manželka Soňa (38) slavili Vánoce se svými třemi dětmi. Všichni se radovali z dárků a nic nenasvědčovalo tomu, že se blíží tragédie. „V noci mě probudilo, jak se manžel třese zimou. Ráno mu bylo zle. Myslela jsem, že je to jen nějaká viróza,“ vzpomíná Soňa, která nechala manžela, aby si odpočinul, a odjela s dětmi na sváteční návštěvu příbuzných. Když se po pár hodinách vrátili domů, čekala je děsivá scéna.

„Adam byl téměř v bezvědomí a tělo měl pokryté rudými fleky,“ popisuje Soňa hrůzné chvíle. V sanitce ho hned museli připojit na umělou plicní ventilaci. Ani převoz na specializované pracoviště na pražské Nemocnici Na Bulovce Adamovi život nezachránil. „Paní primářka nám řekla, že jsme přijeli pozdě. Adam zemřel po třech dnech v nemocnici. Byl to sportovec, voják z povolání, nekuřák, a stejně ho meningokok zabil,“ říká smutně Soňa, která se připojila k osvětové kampani připomínající, že proti zákeřné bakterii je možné se nechat očkovat.

Meningokok usmrcuje velmi rychle…

Zákeřná bakterie zabíjí během pár hodin. Objeví se horečky, strnutí šíje a krvavé skvrny na těle. Nakazit se lze jen těsným kontaktem s nemocným nebo bacilonosičem, kterých je v populaci asi deset procent. Meningokoka lze porazit antibiotiky, léky se ale musí podat včas. V Česku jsou dostupné vakcíny proti všem skupinám meningokoku, tedy A, C, W, Y a od roku 2014 i proti nejrozšířenějšímu typu B.