Z médií

Ochrání nás očkování před chřipkou, nebo jí spíš podlehneme? – Máte slovo s M. Jílkovou – Česká televize – 3.3.2016

Ochrání nás očkování před chřipkou, nebo jí spíš podlehneme? - Máte slovo s M. Jílkovou - Česká televize - 3.3.2016Česká televize, 3.3.2016

Tváří v tvář problému. Ochrání nás očkování před chřipkou, nebo jí spíš podlehneme?

Ani v letošním roce se Česku nevyhnula chřipková epidemie, které již podlehlo 27 lidí. Jednou z možností jak se úspěšně onemocnění bránit, je vesměs zdravotníky doporučováno očkování. Jsou ale známy případy, kdy vakcinace nemoci nezabránila.

V ČR se vede už několik let diskuze o účinnosti očkování jako takového. Největší polemika se týká očkování dětí, zda by mělo být povinné nebo dobrovolné. Touto problematikou se také zabýval ústavní soud a svým rozhodnutím podpořil svobodnou volbu rodičů. Na druhou stranu ale také podpořil předškolní zařízení, která odmítají přijmout neočkované děti.

Je očkování proti chřipce vhodné? Nebo spíše ublíží? Je nutná vakcinace proti nemocem, které se u nás již nevyskytují? Jde o ochranu lidí, nebo o výhodný byznys? Mělo by být i u nás, stejně jako ve většině evropských zemí, očkování dobrovolné, nebo je povinný očkovací kalendář u dětí jedinou možnou obranou proti nebezpečným nemocem? A zaručí vakcinace stoprocentní imunitu vůči infekcím?

Hosté: Roman Prymula – předseda České vakcinologické společnosti, Ludmila Eleková – praktická lékařka, Alena Šebková – předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů, Zuzana Candigliota – Liga lidských práv, Cyril Mucha – Výbor společnosti všeobecného lékařství, Václav Hrabák – Společnost pacientů s následky po očkování, a další.

Celý pořad můžete shlédnout na stránkách České televize zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/216411030520008/