Aktuality

26.2.2015 – „Nepodléhejte iluzi, že se Vás to netýká“ – zahájení výstavy fotografií

Nepodléhejte iluzi, že se Vás to netýká…

… je název nevšední výstavy fotografií, na kterých přeživší pacienti odtajňují své handicapy. Pozoruhodné obrázky, které nutí k zamyšlení nad hrozbou meningitidy, zinscenoval fotograf Adam Holý a celou akci organizuje sdružení Antimeningokok.cz za účelem šíření osvěty a prevence tohoto onemocnění.

Výstava je zahájena dnes, ve čtvrtek 26. února 2015 v 11.00 hodin v nákupním centru Eden v pražských Vršovicích. Tam si fotografie budete moci prohlédnout až do 12. března 2015, než poputují do Brna, Plzně, Karlových Varů a dalších měst.

Výstava je pořádána pod záštitou hlavního města Prahy.

Upoutávka k výstavě – video

Upotávka k výstavě – fotografie

Antimeningokok.cz

Andrea Brzobohatá, zakladatelka sdružení Antimeningokok.cz a No Foot No Stress, prodělala meningitidu před pěti lety. Poznala, jak umí být meningokok zákeřný, a rozhodla se proto založit společnost na pomoc lidem, kteří protrpěli stejnou chorobu.

Na Antimeningokok.cz se mohou obrátit pacienti po meningokokovém onemocnění i handicapovaní bez končetin. Antimeningokok.cz jim pomůže nejen s legislativou, rehabilitací, s protézami, ale poskytne též duševní podporu.

Co je to invazivní meningokokové onemocnění?

Jde o nakažlivou a životu nebezpečnou infekci, která je způsobena bakterií Neisseria meningitidis, známou jako meningokok. Invazivní meningokokové onemocnění (IMO) může vyústit v zánět mozkových blan neboli meningitidu anebo skončí sepsí, tedy otravou krve.

Jak napadení meningokokem poznáme a jak probíhá?

Prvotní příznaky se projevují klasickými symptomy virózy – horečkou, bolestí hlavy, kloubů, končetin, celkovou nevolností a malátností. „Meningokokové onemocnění je velmi závažná nemoc, kterou je dost těžké rozpoznat včas pro její zaměnitelnost s virózou. Nejčastěji napadá kojence a malé děti. Druhou skupinou jsou pak adolescenti a dospělí. Průběh nemoci je překvapivě rychlý, trvá pouhých 24 až 48 hodin, než meningokok napadne mozek anebo přivodí otravu krve, v nejhorším případě i smrt,“ varuje ústecký pediatr MUDr. Jan Pajerek. Přidají-li se k příznakům chřipky další alarmující jevy, jako je prudce stoupající teplota, ztuhlost šíje, skvrny po celém těle, silná bolest hlavy až upadání do bezvědomí, je třeba okamžitě kontaktovat lékaře.

Nebezpečnost onemocnění si uvědomuje i známý fotbalový záložník FC Viktoria Plzeň, Pavel Horváth, který říká: “Všechna vítězství, body a tituly ustupují do pozadí v momentě, kdy se z nich nemůžete radovat se těmi, které máte nejraději. Ani mladým sportovcům se těžká zranění a zákeřné nemoci nevyhýbají. Je dobře, pokud budeme všichni informovaní o tom, jak meningokokovému onemocnění předcházet. Celá myšlenka je pro mě silnější tím, že se do čela této iniciativy staví lidé, kteří s nemocí mají osobní hořkou zkušenost.“

Následky a prevence

Ve světě je každou minutu diagnostikován nový pacient s IMO a každých deset minut meningokok jednomu z nich způsobí smrt. V letech 2009 až 2013 onemocnělo meningokokem v České republice celkem 340 osob. Z toho 30 zemřelo.

Z těch, kteří přežijí, trpí zhruba každý pátý doživotními následky, jako jsou amputace končetin, mentální postižení, ztráta sluchu, zraku, poruchy paměti a učení, paralýza, záchvaty, poruchy jater, ledvin.

Proti této nemoci je možné se chránit očkováním.

Partnery projektu jsou:

„Nepodléhejte iluzi, že se Vás to netýká“ - výstava fotografií - partneři projektu