Z médií

Nezmeškejte příspěvek 2 tisíce Kč na očkování proti meningokokovi pro dítě v pubertě – Trendy zdraví – 5.11.2014

Trendy zdraví, rubrika: Medicína, název článku: Nezmeškejte příspěvek 2 tisíce Kč na očkování proti meningokokovi pro dítě v pubertě

Nezmeškejte příspěvek 2 tisíce Kč na očkování proti meningokokovi pro dítě v pubertě - Trendy zdraví - 5.11.2014Rodiče dětí starších 11 let, kteří chtějí od VZP získat pro své potomky příspěvek 2 tisíce korun na očkování proti smrtící meningokokové infekci, by si měli pospíšit. Očkování je totiž dvoudávkové a příspěvek pojišťovna vyplácí až po druhé dávce vakcíny Bexsero. Mezi první a druhou dávkou musí být u dětí ve věku 11 až 18 let měsíční rozestup. Vzhledem k tomu, že akce trvá jen do konce roku, mají tedy zájemci o příspěvek na očkování čas už jen čtyři týdny. Nabídka je určena pro prvních pět tisíc zájemců.

Meningokoková sepse je nejrychlejší smrtící infekční onemocnění

Právě mládež v pubertě patří mezi skupiny, které jsou meningokokem B ohroženy nejvíce. Bakterie se šíří kapénkovou infekcí a počáteční příznaky jsou jen těžce odlišitelné např. od chřipky. Průběh je velmi rychlý, meningokoková sepse je nejrychlejší smrtící infekční onemocnění vůbec.

Bez okamžité léčby hrozí vážné následky jako například amputace končetin, ztráta sluchu, mentální porucha či selhání ledvin. Za poslední tři roky zaznamenali lékaři v Česku 188 případů invazivního meningokokového onemocnění, z nichž 15 skončilo smrtí. Ta může v krajních případech nastat do 24 hodin.

Příspěvek na vakcínu

VZP se snaží pomoci chránit ty, kdo jsou nejvíce ohroženou skupinou. Od poloviny září proto letos nabídla členům svého Klubu pevného zdraví ve věku od 6 měsíců do 18 let na nepovinné očkování proti meningokoku B mimořádný příspěvek. Jde o naprostou novinku – vakcína je v ČR teprve od letošního dubna. Dodnes je k dispozici pouze v 18 zemích světa.

Pro základní očkování jsou nutné dvě dávky

Příspěvek 2 000 korun bude proto VZP vyplácet výhradně poté, co budou mít děti obě dávky vakcíny Bexsero aplikované od praktického lékaře pro děti a dorost. Pouze v ordinaci těchto lékařů je garantována speciální cena očkovací látky pro pojištěnce VZP.

Nabídka je určena pro prvních pět tisíc zájemců. Žadatel o příspěvek musí při žádosti o jeho vyplacení doložit pojišťovně originál dokladu o nákupu vakcíny a doklad o aplikaci. Žádost může podat na kterékoliv pobočce VZP.

Cena jedné dávky vakcíny Bexsero se pohybuje kolem 2 800 korun. Rodič tedy musí nejprve zaplatit 5 600 za dvě dávky přípravku, nechat je dítěti aplikovat a poté může požádat VZP o příspěvek 2 000 korun. Celkem ho tak ochrana dítěte před meningokokem B, který může být příčinou smrtelné infekce, vyjde přibližně na 3 600 korun.

Kromě mládeže v pubertálním věku patří k ohroženým skupinám rovněž mladší děti. I pro ně platí nabídka VZP. U dětí do 11 let ovšem musí být rozestup mezi první a druhou dávkou dva měsíce, takže první dávku musely dostat do konce října. V opačném případě se totiž nestihnou naočkovat druhou dávkou do konce roku, kdy vyplácení příspěvku končí.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí