Aktuality

Bála jsem se, že mi z Káji zůstane jen hlavička s tělem – 27.4.2014

Čtyřletá Kája je dnes na první pohled krásná zdravá dívka, ještě před třemi lety však kvůli onemocnění meningokokem typu B bojovala o život. „Bála jsem se, že mi z Káji zůstane jen hlavička. Velká část kůže na těle jí úplně zčernala,“ říká její maminka Lucie Vítková.

Orgány nápor bakterie naštěstí přežily, ale na řadu přišla otázka amputace končetin, ke které nakonec nedošlo. Kája přišla o články na třech prstech levé ruky, na pravé noze jí chybí články na dvou prstech a o čtyři prsty přišla na levé noze, kde jí zbyl pouze palec. Ten se různě kroutí pod nohu a do strany a způsobuje Káji neustálé problémy.

„Nevím, co bude dál s její nožičkou, která už neroste a tělo v budoucnosti asi neunese. Byla jsem šťastná, že Káji noha zůstala, ale nevím, co bude dál. Nemůžu pro ni sehnat ani vhodné boty a bohužel nám s tím nikdo neumí pomoci,“ říká maminka malé Karolíny Lucie Vítková.

„Když se Kája probrala poprvé z narkózy, nevěděli jsme, jestli vůbec žije, otáčela pořád oči v sloup a vypadalo to, jako by se nám ztrácela,“ popisuje Lucie Vítková.

Na zubech nemá sklovinu

Kája prodělala celkem 21 narkóz, hospitalizována byla čtyři měsíce. Po probuzení jí selhávaly ledviny. Nejdřív ze všeho lékaři řešili Kájiny orgány, nebylo jisté, zda to zvládne její srdce.

Kája má v důsledku meningokokové infekce poškozený i chrup. Na zubech nemá sklovinu, lékaři navíc původně plánovali všechny zuby vytrhnout, nakonec se tak ale nestalo.

Kája měla v inkriminovaný večer 38 stupňů horečky, maminka jí dala běžné léky, které ale nezabíraly, proto vyrazila brzy ráno do Motola, odkud je však poslali domů. Až odpoledne na doporučení praktické lékařky zavolali znova sanitku.

„Když jsem volala záchranku, už v telefonu jsem upozornila na to, že by Kája mohla mít asi meningokokovou sepsi. Posádka záchranky si ale nepřibrala potřebná antibiotika. Tím se její léčba v těch nejkritičtějších chvílích hodně zpozdila. Radši už ani nemyslím na to, jak moc to zpoždění ovlivnilo její současný stav,“ zamýšlí se Lucie Vítková.

Najít pomoc pro Káju není jednoduché

Toto onemocnění má velmi rychlý průběh. „Meningokoková sepse je nejrychlejší smrtící infekční onemocnění vůbec. Navzdory možnostem intenzivní léčby k polovině úmrtí dochází do 24 hodin od prvních příznaků a do 12 hodin od přijetí k hospitalizaci. Významnou roli v ochraně populace dětí a mladistvých proti jedné z nejzávažnějších infekcí tak hraje očkování.“ říká lékařka Zuzana Blechová z Nemocnice Na Bulovce.

Záludnost infekce spočívá v tom, že počáteční vývoj lze jen velmi obtížně rozpoznat od běžných virových onemocnění typu chřipky. Následky pak mohou být tragické. „Kdyby byla vakcína dřív, mohla teď být Kája možná zdravá. Druhá dcera Viktorka už je očkovaná proti všem typům meningitidy, už schází jen B,“ popisuje Lucie Vítková.

Právě proti nejrozšířenějšímu typu meningokoka B, proti kterému zatím očkování nebylo, může ochránit nová vakcína Bexsero, která je od dubna dostupná i v Česku.

„Do práce mě nevezmou, chodíme jen po doktorech“

Bakterie se přenášejí kapénkovou infekcí, do těla se dostanou nosohltanem. Značná část lidí přenáší meningokoky nevědomky v sobě, aniž by onemocněli. I u zcela zdravého člověka však může nemoc propuknout do nejzávažnější invazivní podoby, jako je meningitida nebo sepse.

V Česku bylo v letech 2011 a 2012 hlášeno celkem 129 případů invazivních meningokokových onemocnění, z nichž 11 skončilo úmrtím. V roce 2013 se zaznamenalo celkem 59 případů, z toho čtyři lidé zemřeli. Nejvíce nemocných je stabilně ve věkové skupině nejmenších dětí a adolescentů.

„S Kájou strávím deset hodin týdně u různých doktorů, ať chirurgů, ortopedů, zubařů, logopedů nebo na rehabilitaci. Nemoc Káji samozřejmě ovládá náš život, do práce mě na poloviční úvazek s Kájou nikdo nevezme,“ neskrývá obavy z budoucnosti Kájina maminka.