Aktuality

Meningokok opět tvrdě zaútočil – 2.4.2014

Chlapec ve věku jeden a půl roku podlehl koncem února v Ostravě nebezpečnému meningokokovi typu B. I přes okamžitý letecký transport do ostravské fakultní nemocnice později zemřel.

„Chlapeček den před onemocněním byl u nás na preventivní prohlídce, kde se jevil zcela normálně. Maminka neudávala žádné obtíže. Ten stejný den večer začal být unavený, měl zvýšenou teplotu, dostal Paralen a byl uložen ke spánku. Druhý den ráno dle babičky stíženě dýchal, měl prokrvácené skvrny na kůži, byl malátný, studený na pohmat, ale teplotu měl 40 st. C, proto byla přivolána Rychlá zdravotnická pomoc,“ popisuje stav chlapce jeho ošetřující lékařka MUDr. Lucie Lefa.

Meningokoková onemocnění mívají obvykle rychlý průběh. Od prvních příznaků nemoci může dojít během 24 hodin i k úmrtí. Původcem onemocnění je bakterie Neisseria meningitidis, která způsobuje zánět mozkových blan či otravu krve. Následky těchto onemocnění jsou často trvalé. Patří mezi ně mentální postižení, poruchy učení, záchvaty křečí, selhání ledvin, amputace končetin či hluchota.

Mnoho lidí může přenášet meningokoky nevědomky přímo v sobě, aniž by onemocněli. Bakterie se do těla dostane nosohltanem a dále se přenáší kapénkovou infekcí. První příznaky nemoci se velmi podobají klasickým virovým onemocnění jako je například chřipka. Proto lze v počáteční fázi jen těžko rozpoznat, že se jedná o onemocnění meningokokem.

Děti jsou nejrizikovější skupinou

V České republice ročně onemocní přibližně 70 osob. Nejvíce onemocnění připadá na malé děti a mladistvé.

„V našem okolí jde již o druhý případ úmrtí dítěte na toto onemocnění. V září zemřela desetiletá holčička z nedaleké Vidnavy. Proto v rámci preventivních prohlídek vždy upozorňuji rodiče na možnost očkování alespoň proti některým typům meningokoků a velmi se těším, že od dubna budeme mít možnost nabízet očkování i na typ B, který doposud chyběl,“ pokračuje MUDr. Lucie Lefa.

Prevence je jedinou účinnou ochranou proti tomuto onemocnění. V České republice bude v letošním roce poprvé možno očkovat proti všem skupinám meningokoků. Včetně nejobávanějšího meningokoka typu B, proti kterému dosud neexistovala žádná vakcína.

Antimeningokok.cz je pacientské sdružení, jehož zakladatelkou je Andrea Brzobohatá. Sama meningitidu prodělala a má trvalé následky. Rozhodla se proto podporovat a sdružovat nemocné meningitidou a jejich rodiny, informovat o nebezpečné nemoci a hlavně účinné prevenci.