Z médií

S protézami lyžuje a všem radí: Nechte se očkovat proti meningitidě – Právo – 19.2.2014

Právo, Rubrika: Jižní Morava – Vysočina, Název článku: S protézami lyžuje a všem radí: Nechte se očkovat proti meningitidě

Vyhrála nad těžkou nemocí, i když byla psychicky na dně. Dnes 42letá Brňanka Andrea Brzobohatá šíří optimismus a pohodu mezi lidmi s amputovanými končetinami po prodělaném meningokokovém onemocnění. Andrea takto přišla v zimě na konci roku 2010 o obě nohy. Dnes už chodí, jezdí na eskalátoru, v Peci pod Sněžkou sjíždí sjezdovku Zahrádky. Pracuje ve Sdružení proti meningitidě, které spustilo v úterý nový web.

Jeho smyslem je informovat podobně postižené, posilovat jejich psychiku, komunikovat, pomáhat. „Naším cílem je dostat do povědomí lidí nutnost prevence, měli by se nechat očkovat. Chceme, aby se očkování stalo povinným,“ řekla Právu Brzobohatá.

Sama onemocněla náhle, jak je u této nemoci obvyklé, při rodinné návštěvě Krkonoš. „Udělalo se mně špatně, osádka sanitky mě považovala za podnapilou, cítila jsem se hrozně,“ vzpomínala Andrea. „Kdybych byla informovaná o očkování a o tom, jak se tato nemoc projevuje, nemusela bych takto dopadnout,“ připomíná.

S vydatnou pomocí fyzioterapeutky a dnes už kamarádky Hany Kohoutkové z pražské Nemocnice Malvazinky se naučila chodit na bionických protézách, které umožňují i chůzi ze schodů. „Andrea si myslela, že už nebude chodit. Ale měla chuť do života a měla motivaci ve svých dětech, tehdy 17leté dceři a půldruharočním synovi,“ říká Kohoutková a líčí, jak učila Andreu chodit zpříma mezi bradly, jak cvičily statiku, chůzi s francouzskými berlemi, chůzi v davu lidí apod. „Pacienty bez chuti do života nenaučím chodit nikdy,“ přiznává fyzioterapeutka a dodává, že výuka chůze lidí s nožními protézami je u nás v plenkách.

Přednostka Kliniky dětských infekčních nemocí FNB Lenka Krbková Právu potvrdila, že očkovaných lidí proti meningitidě je v Česku velmi málo. „Proto my, dětští lékaři, apelujeme na rodiče, aby nechali děti očkovat – po skončení základního povinného očkování,“ říká přednostka.