Z médií

Meningitida v Česku nejvíce ohrožuje batolata – 5plus2.cz – 10.7.2013

Meningitida v Česku nejvíce ohrožuje batolata - 5plus2.cz - 10.7.20135plus2.cz, Rubrika: Krátké zprávy, Název článku: Meningitida v Česku nejvíce ohrožuje batolata

Invazivní meningokokové onemocnění (IMO) v současnosti nejvíce ohrožuje nejmladší děti ve věku do 11 měsíců. V roce 2012 onemocnělo v České republice celkem 64 lidí, tři z nich zemřeli, uvádí aktuální zpráva Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy (NRL) Státního zdravotního ústavu.

V roce 2011 si meningokok vyžádal osm životů z celkového počtu 65 nemocných. Pokles onemocnění meningitidou typu C je dán zejména tím, že lidé nepodceňují prevenci a dávají sebe i své děti očkovat.

Nejvíce ohroženými jsou batolata

Nejvíce nemocných meningitidou B je podle NRLstabilně ve věkové skupině dětí do 11 měsíců věku. „Je proto potřeba, aby vakcína proti meningokoku typu B byla zařazena do očkovacího schématu malých dětí,“ uvádí NRL ve své zprávě. Tato vakcína bude vhodná i pro adolescenty.

Nejhorším obdobím v historii samostatné České republiky byla polovina 90. let, v roce 1994 zemřelo na invazivní meningokokové onemocnění 27 lidí, o rok později 21.

Na konci roku přijde nová vakcina

„V lednu 2013 byla celoevropsky, včetně České republiky, registrovaná vakcína proti meningokoku typu B a měla by být v České republice dostupná koncem roku 2013. V dubnu 2012 byla v České republice také rozšířena registrace původní konjugované tetravakcíny A, C, Y, W135 Menveo pro děti od dvou let,“ říká MUDr. Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy v Praze. Tato vakcína je v České republice dostupná již od roku 2010 a lékaři s ní mají největší zkušenosti. V Rakousku je tetravakcína zahrnutá do očkovacího schématu a státem hrazena.

Některé pojišťovny na očkování proti meningokokovým onemocněním již přispívají. „Spektrum vakcín v současné době pokrývá většinu sérologických skupin meningokoků a dává možnosti univerzální ochrany proti tomuto závažnému onemocnění,“ dodává MUDr. Křížová. Žádný z pacientů IMO v roce 2012 v České republice nebyl proti tomuto onemocnění očkován.

Vzniká pacientské sdružení na podporu nemocných

V České republice zatím neexistuje pacientské sdružení, které by se specializovalo na meningitidu a onemocnění způsobené touto nemocí. Organizace No foot No stress proto symbolicky ke Světovému dni meningitidy oznamuje založení sdružení, které bude zastupovat pacienty, příbuzné a všechny, kteří se o téma meningokokového onemocnění zajímají. Sdružení povede Andrea Brzobohatá, která je sama po amputaci obou dolních končetin kvůli prodělanému meningokokovému onemocnění.

Co je meningitida

Meningokokální onemocnění je nakažlivá a potenciálně životu nebezpečná infekce, která se může projevit jako bakteriální meningitida – zápal mozkových blan nebo infekce míchy – nebo jako septikémie – krevní infekce. Toto onemocnění, způsobené bakterií Neisseria meningitidis, nepřežije jeden ze sedmi nakažených.

Až 92 procent nakažených je hospitalizováno, přičemž většina pacientů stráví v nemocnici šest dní. I když pacient dostane tu nejlepší péči, může zákeřnému onemocnění podlehnout během 24 až 48 hodin od projevení symptomů.

Z těch, kteří přežijí, zhruba každý pátý trpí doživotními vedlejšími účinky, jako jsou amputace končetin, záchvaty, paralýza, ztráta sluchu nebo poruchy učení. Ve většině případů vyžadují devastující vedlejší účinky nemoci nákladnou léčbu a trvalou asistenci.

Autor: Eva Mertlová