Z médií

Kvůli meningitidě mě nepoznal ani vlastní syn – Deník Bohemia – 26.9.2013

Kvůli meningitidě mě nepoznal ani vlastní syn - Deník Bohemia - 26.9.2013Deník Bohemia, Rubrika: Zdraví, Název článku: Kvůli meningitidě mě nepoznal ani vlastní syn

Rok ležela Andrea Brzobohatá (42) na nemocničním lůžku a nebylo jisté, zda vůbec přežije. Když se probudila, její tříletý syn ani nevěděl, kdo je jeho matka. A když sestru v nemocnici požádala o ponožky, protože jí byla zima, hloupě se na ni podívala se slovy „k čemu?“ Takto došla Andrea ke zjištění, že přišla o obě nohy.

Příčinou byla bakterie meningokoka, která zásadně změnila život atraktivní a sportovně založené mladé ženě. O existenci takového onemocnění měla jen matné povědomí, přitom za poslední dvě desetiletí zabilo přes 200 Čechů a dva tisíce lidí se u nás meningitidou nakazilo.

Jde o nakažlivou infekci, která se může projevit jako zápal mozkových blan nebo infekce míchy, nepřežije ji jeden ze sedmi nemocných. I když pacient dostane tu nejlepší péči, může nemoci podlehnout během 24 až 48 hodin od vzniku symptomů.

Nechte se naočkovat

Kvůli meningitidě mě nepoznal ani vlastní syn - Deník Bohemia - 26.9.2013Každý pátý nemocný přijde buď o končetiny, o sluch, nebo trpí záchvaty a paralýzou. Nejefektivnějším způsobem prevence je očkování. Meningitida nejvíce ohrožuje malé děti do 11 měsíců věku, výjimkou však nejsou ani třicátníci. Příkladem je právě paní Andrea.

Svět se jí změnil naruby jeden říjnový den roku 2010. S ročním synem byla zrovna na dovolené v Krkonoších. „Najednou mi začalo být hodně špatně a samozřejmě jsem netušila, co je příčinou. Druhý den jsem jen ležela v posteli. Jelikož se můj stav začal rychle zhoršovat, přátelé zavolali sanitku,“ popisuje Andrea.

Prožité peklo

„Celá jsem se motala a chvílemi jsem nebyla při vědomí, takže si záchranáři mysleli, že jsem opilá. Do sanitky jsem tedy musela dojít po svých, pak už si nic nepamatuji,“ dodává.

Následujícího půl roku strávila v nemocnici, kde prodělala přes 60 narkóz. Chvíle bdění i spánku popisuje jako opravdové peklo. „Prožívala jsem děsivé noční můry a halucinace. Myslela jsem, že představují reálný svět. Je těžké to i běžnými slovy popsat. Například jsem byla přesvědčena, že můj malý syn je po smrti a že já již umírám také. Když přede mnou potom stál, po roce a půl, nemohla jsem ani věřit vlastním očím.“ Její syn považoval za svoji maminku jinou ženu. Nějaký čas trvalo, než se sblížili. Právě díky synovi a již dospělé dceři svůj těžký životní boj nevzdala.

Andrea přiznala, že mnohokrát zvažovala sebevraždu. Lékaři jí zpočátku dávali jen asi čtyřprocentní naději na přežití. Musela nehybně ležet v nemocnici napojená na přístroje s hrozbou, že může umřít, nebo přijít i o obě ruce.

„O meningokokovi jsem předtím téměř vůbec neslyšela. Byla jsem očkovaná proti spoustě věcí, ale tohle mě bohužel minulo. Teď už bych takovou chybu neudělala,“ dodává Andrea.

Osvěta pomáhá

Většina případů se bez varování projeví u lidí, kteří předtím byli naprosto zdraví.

„V roce 2012 onemocnělo v České republice celkem 64 lidí, tři z nich zemřeli. Žádný z těchto pacientů nebyl proti meningokokové meningitidě očkován,“ říká lékařka Pavla Křížová z Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy.

V současnosti žije Andrea téměř plnohodnotný život. Bravurně zvládá jízdu ve speciálně upraveném autě, couvá a manévruje v úzkých prostorech lépe než spousta ostatních lidí bez hendikepu, také lyžuje nebo hraje golf.

Kromě vlastních dětí je nyní jejím hlavním posláním osvěta tohoto zákeřného onemocnění.

Připojte se

V České republice zatím neexistuje žádné sdružení, které by se specializovalo na meningitidu a onemocnění způsobené touto nemocí. Andrea proto zve všechny takto nemocné i jejich rodiny a známé, aby se připojili k organizaci No Foot No Stress, která jim může poskytnout rady, zkušenosti, ale také možnost vzájemného setkání. Kontaktovat ji můžete na internetových stránkách nofoot.cz nebo na Facebooku.