Z médií

Jen zhruba sedm procent lidí je v České republice naočkováno proti meningokokové infekci – ČRo Plzeň – 24. 5. 2013

Jen zhruba sedm procent lidí je v České republice naočkováno proti meningokokové infekci – ČRo Plzeň – 24. 5. 2013Vysílání ČRo Plzeň 24. 5. 2013, rubrika: Události dne, název reportáže: Jen zhruba sedm procent lidí je v České republice naočkováno proti meningokokové infekci

Kateřina ŠMÍDOVÁ, moderátorka:
Jen zhruba sedm procent lidí je v České republice naočkováno proti meningokokové infekci. Platí to i pro Plzeňský kraj, ovšem přesná statistika neexistuje. Očkování je totiž dobrovolné a nehradí ho pojišťovna. Přitom toto zákeřné onemocnění dokáže člověka zabít za pouhých 24 hodin. Ročně ho u nás prodělá zhruba sto lidí, z toho asi 20 jich nemoci podlehne. Jak dodává doktorka Veronika Jelichová-Nová, lidé, kteří infekci přežijí, můžou mít vážné trvalé následky.

Veronika JELICHOVÁ-NOVÁ:
Následky můžou být nejtragičtější, což je úmrtí, a není to zase tak zřídkavá záležitost. A z dalších následků tak je to u dětí hlavně psychomotorická retardace, protože to postihne nervový systém, který samozřejmě je ve vývoji a u dospělých to bývá velmi často ztráta končetiny, protože tím že dojde při meningokokové sepsi, k od úmrtí tkání, které musí být odstraněny a leckdy dojde k poškození svalů nervů a kostí, tak prostě ty končetiny už nejdou zachránit.