Z médií

Bakterie připravila ženy o nohy – Plzeňský deník – 24. 5. 2013

Bakterie připravila ženy o nohy – Plzeňský deník – 24. 5. 2013Plzeňský deník, 24. 5. 2013, název článku: Bakterie připravila ženy o nohy

Meningokoková infekce může vést i k amputaci končetin. Návrat do života ulehčí protéza.

Zruč­-Senec – Bolest hlavy, nohou, teplota a zvracení. Podle Andrey Brzobohaté (41) a Zuzany Balášové (26) klasické příznaky chřipky. Stejný názor bohužel měli i lékaři, jimž se obě mladé ženy dostaly do rukou a kteří nedokázali včas odhalit meningokokovou infekci. Důsledkem byla amputace celkem tří nohou. Brzobohatá přišla o obě nad kolenem, Balášová „jen“ o levou nohu pod kolenem. „Meningokok se dostává do krve už během několika hodin a způsobuje celou kaskádu života ohrožujících pochodů. Může dojít k selhání dýchání, srdečního oběhu, jater i ledvin, přidat se krvácení do kůže a orgánů,“ vysvětluje plzeňská pediatrička Veronika Jilichová Nová. Nejohroženější skupinou jsou podle jejích slov děti od 2 do 4 let věku a adolescenti.

Varovné skvrny

Posledním varovným signálem jsou skvrny na kůži, které značí multiorgánové selhání. „V takovém případě už není na co čekat a je třeba volat záchranku. Ta by ihned měla podat dávku antibiotik,“ říká lékařka s tím, že léky sice dokážou zastavit řádění bakterie, ale už zpět nevrátí škody, které stihla napáchat. Zatímco u dětí bakterie naruší jejich psychomotorický vývoj, u dospělých velmi často vede k odumření tkání a následné ztrátě končetiny.

Zuzanu Balášovou se lékaři snažili přemluvit k amputaci obou poškozených nohou. Nakonec jí dali na rozmyšlenou přes noc. „Takové rozhodování bych nepřála největšímu nepříteli,“ říká žena, která si přála zdravější pravou nohu kvůli lepší psychice ponechat. Přestože má nyní na levé noze protézu, kvůli oslabené pravé tráví doma většinu času na vozíku. „Člověk se všechno učí znova. Jak si uspořádat domácnost, navařit, vykoupat se,“ říká žena, která se dostala zpět domů až čtyři roky po vypuknutí nákazy. Tu jí připomínají i výrazné jizvy, které vypadají jako popáleniny.

To Andrea Brzobohatá od lékařů žádnou možnost volby neměla. Když se po čtyřech týdnech probudila z umělého spánku, měla obě nohy už amputované. „Lékaři mi to možná říkali, ale vůbec jsem od nich tu informaci nepostřehla,“ říká matka dnes 21leté dcery a 5letého syna, která se o amputaci dozvěděla mezi řečí od zdravotní sestry. „Chtěla jsem po ní, aby mi dala ponožky, a ona se zeptala proč, když nemám nohy,“ popisuje Brzobohatá, která nechtěla zůstat upoutaná na vozík a díky protézám a fyzioterapeutce se opět dokázala „postavit na nohy“. A v zimě za pomoci asistenta i na lyže. Jako jedna z mála handicapovaných také nevzdala boj se zdravotní pojišťovnou a vymohla si protézy s elektronickým řízením, dnes nazývané bionická noha.

Chytrá protéza

Kolenní klouby, které Brzobohatá má, díky vestavěnému počítači reagují na okolní podmínky a usnadňují tak chůzi uživatele, který amputací přišel o hmatové vjemy z chodidel. „Koleno tak díky senzorům v podstatě samo pozná, zda jdete z kopce, do kopce, po měkkém nebo tvrdém povrchu, což umožňuje maximálně bezpečnou chůzi,“ vysvětluje Vladan Princ ze zručské pobočky společnosti Otto Bock ČR, která se výrobou protéz zabývá. Konkrétně ta, kterou využívá Brzobohatá, podle něj vyjde na 550 až 650 tisíc korun za kus.

„Myslím, že takové nohy by měli mít všichni mladí aktivní lidé. Chodit do schodů a ze schodů přece není žádný nadstandard. Mnoho lidí o nich ale vůbec ani neuvažuje, protože jim protetik řekne, že na něco takového nemají nárok,“ říká žena, která založila občanské sdružení, které se snaží být podobně handicapovaným lidem nápomocné.

Sama protézy bere jako výzvu a rozhodně se za ně nestydí. „Naučila jsem se nosit kraťasy. Když jdu v dlouhých kalhotách, tak jdu blbě a všichni si řeknou: ta je pod vlivem. Když mám kraťasy, tak si řeknou: super, nemá nohy, a chodí,“ uzavírá žena.

Meningokok

  • bakterie se přenáší kapénkovou infekcí
  • počáteční příznaky nejsou nijak specifické, bakterie se ale v krvi velmi rychle množí
  • důležité je rychlé rozpoznání, k úmrtí může dojít do 24 hodin od prvních příznaků
  • ročně je v ČR nakaženo 100 lidí
  • proti meningokoku lze nechat očkovat dítě od 1 roku
  • cena 1500 korun