Z médií

POZOR! V Česku řádí meningitida, nejohroženější jsou batolata – Mediafax.cz – 24.4.2013

POZOR! V Česku řádí meningitida, nejohroženější jsou batolata - Mediafax.cz - 24.4.2013Mediafax.cz, Rubrika: Domácí, Název článku: POZOR! V Česku řádí meningitida, nejohroženější jsou batolata

Suché statistiky uvádějí, že v loňském roce onemocnělo meningitidou 64 lidí, z nichž tři zemřeli. Čísla však nemluví o tom, že nejohroženější skupinou jsou děti do 11 měsíců.

Meningitida neboli zánět mozkových blan je závažné onemocnění, jehož počáteční příznaky lze snadno zaměnit s virózou. Na začátku se nejčastěji projevuje nevolností, která může vyústit ve zvracení, dále pak bolestmi hlavy, vysokými horečkami, zvýšenou citlivostí na světlo či zvýšenou bolestivostí při některých pohybech, například ztuhlostí šíje. Skutečnou diagnózu lékaři potvrdí až vyšetřením mozkomíšního moku provedené tzv. lumbální punkcí.

Největší podíl meningitid mají na svědomí viry, asi třetina případů v České republice je bakteriálního původu. Batolata nejvíce ohrožuje meningokok typu B, vakcína proti této nemoci bude v Česku dostupná až na konci roku 2013 a měla by být vhodná i pro dospívají.

Některé pojišťovny na dosavadní typy očkování proti meningokokovým onemocněním již přispívají. „Spektrum vakcín v současné době pokrývá většinu sérologických skupin meningokoků a dává možnosti univerzální ochrany proti tomuto onemocnění,“ uvedla Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy v Praze. Cena za jednu dávku se pohybuje podle typu a výrobce od 670 do 1500 korun.