Z médií

Malý zájem o očkování proti meningokoku – ČT 1 – 23. 5. 2013

Malý zájem o očkování proti meningokoku – ČT 1 – 23. 5. 2013Vysílání ČT 1, 23.5.2013, rubrika: Události z regionu (Praha), název reportáže: Malý zájem o očkování proti meningokoku

Jiří PETROVIČ, moderátor:
Minimální počet lidí se u nás nechává očkovat proti meningokoku. Podle odhadu praktických lékařů je u nás proočkováno zhruba 7 % obyvatel. Na infekci přitom ročně umírají desítky pacientů. Do konce roku by měla být dostupná vakcína proti agresivnímu meningokoku typu B.

David HAVLENA, redaktor:
Dvaačtyřicetiletá Andrea Brzobohatá se s meningokokem typu B nakazila před třemi lety. Zprvu to vypadalo jako chřipka. Pak se objevily fialové fleky a dnes má amputované obě nohy.

Andrea BRZOBOHATÁ:
Hrozilo mi, že přijdu i o ruce, což by teda bylo hrozný. To už si myslím, že ten život by neměl moc žádný význam.

David HAVLENA, redaktor:
Stejné příznaky,podobný osud. Zákeřná meningokoková infekce před rokem změnila život šestadvacetileté Zuzaně Balášové. Selhaly jí ledviny, krvácela do plic, přišla o nohu a o 35 % kůže.

Zuzana BALÁŠOVÁ:
Pan doktor mi ukázal ty nohy zdvihlý do vzduchu a to vypadalo hrozně. To, jakoby vás někdo polil prostě kyselinou, nebo jako byste hořel.

David HAVLENA, redaktor:
Přesto obě ženy můžou mluvit o štěstí. Nemusely přežít. Meningokok zabíjí do 24 hodin. Pokud pacient přežije, přichází zpravidla hlavně o končetiny. Ty bývají postižené ze všeho nejvíc.

Veronika JILICHOVÁ, lékařka:
To, že jak dojde ke krvácení do tkání, ty tkáně odumřou, musí se odstranit.

David HAVLENA, redaktor:
Andrea se Zuzanou se pokouší vrátit zpět do života. Přežily. Teď se učí znovu chodit.

Hana KOHOUTOVÁ, fyzioterapeutka, Škola chůze:
Samozřejmě běh u toho nejde, kor u těch oboustranně amputovaných. Ale taková ta chůze v terénu prostě není problém.

David HAVLENA, redaktor:
Podobné osudy potkají ročně asi sto Čechů. Podle lékařů jsou lidé o zákeřnosti meningokokové infekce málo informování. A podceňují očkování. Proočkováno je u nás sotva sedm procent lidí. Nejvíce jsou ohroženi kojenci a děti do čtyř let. U nich může infekce narušit další vývoj. David Havlena, Česká televize, Plzeň.